לפרטים וקביעת תור: 072-3712-103

נוער ואלכוהול

לאחר פרסום נתוני המחקר של הכנסת בעניין השימוש לרעה באלכוהול בקרב בני נוער (למעלה מ-60%), ולאחר שערוץ 10 בתוכנית "שומר מסך" עסק בנושא, החלו מספר ראשי ערים לנקוט אמצעים מערכתיים כדי להילחם בנגע האלכוהול.

יש מקומות שגייסו את המשטרה וערכו פשיטות בפיצוציות/קיוסקים בהם מוכרים את האלכוהול, לעיתים קרובות, תוך עבירה על החוק, לקטינים מתחת לגיל 18. יש כאלה שהחליטו להגביל את שעות המכירה של האלכוהול במקומות הנ"ל עד השעה 23.00. ויש שהלכו רחוק יותר והציעו להטיל עוצר על בני הנוער החל משעה מסויימת וכך למנוע את הנגישות שלהם לאלכוהול.

מעניין ומפתיע, או שלא, שבני הנוער הגיבו בתקיפות נגד האמצעים שהוצעו, ושמיניסט אחד החליט לעשות מעשה: דרך הפייסבוק הוא העביר מסר ואירגן מרי גורף בכל המגמה הזאת של הגבלת השימוש באלכוהול. ה-3.1.10 נבחר ליום המאבק באלכוהול, הוא היום שנבחר ע"י קבוצת הצעירים ל"יום הסטלה", הם מתכננים "לתדלק" עצמם בבוקר ולהגיע "דלוקים" לביה"ס, כלומר שתויים ושיכורים.

אין זה מפתיע שבני נוער בגיל ההתבגרות יתמרדו, ואפילו יתארגנו לפעולה אקטיבית ממשית, אך מה שמאוד מפתיע הוא העדר קולם של ההורים. לאן נעלמו ומדוע נאלמו ההורים?? הייתכן שהם פינו את הבמה ואיפשרו לבני הנוער לתפוס את כל הבמה בהקשר זה של צריכת האלכוהול?

אסור להורים לוותר על קולם ועל כוח השפעתם על בני הנוער. נכון, זה יכול להוביל לויכוח, לעימות, לחיכוך, אך זאת עדיין אינה סיבה לוותר לחלוטין. רק באמצעות העימות והחיכוך הנ"ל יוכלו בני הנוער להפנים את הגבול ולחזקו. דרושים כוחות נפש, התמדה ואמונה בצדקת הדרך, כדי לעמוד מול בני הנוער ולהציג דרך אחרת.

הורים שנמנעים מלעשות כן, למעשה מפקירים את ילדיהם להשפעת כוחות חיצוניים, ואינם נאבקים לחיזוק הכוחות הפנימיים של הילדים לומר "לא", להגן על עצמם, לשלוט במעשיהם ובחייהם, ולמעשה לפתח בעצמם את המשמעת הפנימית שלהם. ככל שבני הנוער ילמדו להשתמש במשמעת הפנימית שלהם, הם לא יזדקקו לגורמים חיצוניים שיפעילו משמעת בצורת הגבלת שעות מכירה, הגבלת שעות יציאה מהבית, פשיטות על מקומות בילוי ועוד.

זה נכון עוד יותר גם בהקשר של נהיגה בכלל, ונהיגה תחת השפעת אלכוהול בפרט.

בסופו של דבר ההורים לא יכולים ולא רוצים להיצמד לילדיהם 24 שעות ביממה כשומרי ראשם, אז מי יכול לשמור על ילדינו אם לא הם עצמם? חובה ללמד אותם איך!

הורים יקרים, אל תוותרו על קולכם! יש לכם הרבה כוח השפעה – הפעילו אותו!

נבנה על ידי Sitexpress