לפרטים וקביעת תור: 072-3712-103

טיפול זוגי – תיקון הבעיות במשפחה

טיפול זוגי הינו הליך טיפול ייחודי אשר במסגרתו רואים את האדם כחלק ממערכת יחסים רחבה יותר, בין אם מדובר במצב בו הוא חלק ממערכת יחסים זוגית או חלק ממערכת משפחתית. טיפול זוגי מתמקד באיתור שורש הבעיה בין בני הזוג ופועל למען בבניית הכלים באמצעותם ניתן להגיע לפתרון הבעיה. את העקרונות לפיהם מושתת טיפול זוגי מיישמים בתהליך הטיפול המשפחתי, כך בעצם מבצעים את אותו תהליך של זיהוי מקור הבעיה ויצירת דרכי פתרון שמקיימים בהליך טיפול זוגי, במסגרתו של הליך הטיפול המשפחתי.

איך טיפול זוגי יכול לעזור לכם?

טיפול זוגי מטרתו לסייע לבני זוג לפתור סכסוכים שונים ולשפר את חיי הזוגיות שלהם. במסגרתו של טיפול זוגי בני הזוג יכולים לפרוק את הקשיים, המצוקות, הרצונות והציפיות שלהם מבן הזוג השני בצורה מכובדת ובריאה, תוך שהם מקשיבים זה לרצונותיו של זה, משוחחים על רגשותיהם ומשתפים אחד את השני בתחושות שהם חווים. בעקבות השיח התקשורתי ההדדי שמתקיים, בני הזוג זוכים לשמוע ולהבין את הצד האחר ויחד הם מגבשים פרספקטיבות חדשות לגבי מקרים מסוימים בחייהם, ופועלים בצוותא למען שיפור חיי הזוגיות שלהם.

כנאמר לעיל טיפול משפחתי מבוסס על עקרונות טיפול זוגי ומתנהל גם הוא באותה הגישה. בתחילת התהליך מזהים את מקור הבעיה המשפחתית, פורקים את הכעסים, הדעות והרגשות ויחד מוצאים את הכלים לגישור הפערים ולפתרון הפולמוסים. מכל מקום טיפול זוגי או טיפול משפחתי יכול לסייע לכם לפתור את הקונפליקטים הזוגיים או המשפחתיים שלכם באמצעות דרכי הבנה והתחשבות בכל הצדדים הנוגעים לנושא, וכך בעצם להבטיח לכם רכישת כלים תקשורתיים שיעזרו לכם להתמודד עם עימותים גם בעתיד.

מטפל זוגי או מטפלת זוגית, האם זה משנה?

טיפול זוגי יכול להתבצע על ידי מטפל זוגי או על ידי מטפלת זוגית, בשני המקרים אין חשיבות למינו של המטפל אלא להכשרתו. ובכן, חשוב שהליך הטיפול הזוגי יתבצע על ידי בעל מקצוע המוסמך לכך בין אם הוא מטפל זוגי מוסמך ובין או זו מטפלת זוגית מוסמכת. ההקפדה על מיומנותו של המטפל הזוגי שלכם תבטיח לכם טיפול זוגי מוצלח ומקצועי המותאם ספציפית לאופי שלכם ולבעייתכם, כאשר בסוף הטיפול תרכשו כלים שישמשו אתכם להתמודדות עם מצבים שונים בחייכם ולפתרון בעיות. אומנם, במידה והטיפול הינו טיפול משפחתי שנועד לפתור בעיות במשפחה ייתכן וחשיבותו של מין המטפל תהיה משמעותית לאחד הילדים.

למשל אם מדובר במקרה של משבר משפחתי עקב התנהגות מדאיגה כזו או אחרת של מתבגר (הפרעות אכילה, שימוש בסמים, יציאה מהארון וכו') כדאי לבחור את מין המטפל בהתאם למידת הפתיחות של המתבגר על מנת להשיג תוצאות מקסימאליות. כלומר, אם קיים מצב של טיפול משפחתי עקב בעיות שנובעות מנערה מתבגרת וידוע שהיא נינוחה יותר לשוחח עם מטפלת מקצועית רצוי לפנות למטפלת זוגית ולא למטפל בכדי להפיק את המרב מהטיפול. בכל אופן, התנאי ההכרחי להצלחת טיפול זוגי או משפחתי הוא לא מין המטפל אלא נכונותם של שני בני הזוג או המשפחה.

טיפול זוגי – לסיכום

כפי שציינו קודם, על מנת לזכות להצלחת טיפול זוגי אין חשיבות למין המטפל אלא לנכונותם של המטופלים. חשוב שכל הצדדים המעורבים יסכימו לקבלת הטיפול ויהיו נכונים לשתף פעולה עם המטפל הזוגי. כמו כן הסברנו כי טיפול משפחתי בדומה להליך טיפול זוגי מסייע לפתרון סכסוכים ופולמוסים עת שהוא פועל באופן בו הצדדים שופכים את שעל ליבם, מקשיבים זה לזה, ועמלים יחדיו למען הצלחתו של הטיפול.

נבנה על ידי Sitexpress